Naiseks olemise kergus

Naised on sündinud siia ilma selleks, et suurendada armastuse tunnet iseendas ja enda ümber. Tihtipeale aga segavad potentsiaali täielikku avaldumist elatud aastate jooksul kinnistunud otstarbetud mõnikord isegi kahjulikud käitumis- ja mõttemustrid, mis on ühtlasi meie tervisehädade põhjustajad. Ajurveedalikud lahendused on lihtsad.
TEKST: MIRJAM HAKKAJA

Minu juurde massaaži – pikale õlisele paile – tuli 20ndates noor ema. Ilus, armas ja südamlik noor naine, väga õnnelik oma imearmsa beebi üle. Ta rääkis, et oli läinud lapse kõrvalt õppima ja teeb kodus ka pisut projektitööd, et mitte titendusse „ära manduda“. Teda kuulates tundsin ma ära iseenda 27 aastat tagasi, kui sain oma esimese lapse. Hiljem, peale teist, kolmandat ja neljandatki last trügis sama mõttekonstruktsioon mu peas esile, ehkki järjest nõrgemana, pannes mind tundma end beebiga „lihtsalt“ kodus olles väärtusetuna, tähtsusetuna ning üksi.

Tõepoolest, meie praegusaegne elukorraldus on soorituspõhine ja sa pead olema „keegi“, et olla väärtuslik. See tõekspidamine on meisse istutatud väljastpoolt. Inimese kaasasündinud loomulik olek on elamine ja olemine. Pole tarvis olla „keegi“, et olla õnnelik – aga seda peame elu jooksul uuesti õppima. Piisab täielikult sellest, et sa oled. Ja pole olemise imelise kerguse suuremaid õpetajaid kui me enda lapsed.

Sooritusest välja

Minu juures on käinud depressiivsete mõtete ja ärevuse ilmingutega naisi 30ndates. Tihti on neil ka kroonilisi terviseprobleeme. On päris palju naisi, kes on soovinud rasestuda, kuid ei ole jäänud lapseootele. Need naised on teinud kõik, et olla „keegi“. Nad on haritud, targad, ilusad, edukad, paarisuhtes – ja ometi tunnevad nad, et midagi on puudu. Sügaval sisimas tahavad nad kogeda olemist ja elamist looduse rütmide järgi ning tulla välja pideva sooritamise paine alt. Nad tahavad lihtsalt olla, tunda ja luua väikeses kogukonnamudelis – perekonnas. Aitan neil naistel lõdvestuda, kogeda iseennast armastuses ja vahel toetan ka taimedega. Mõned neist on jäänud last ootama. See on looduse loomingu ülim väljendus.

Alates 40ndatest eluaastatest algab naise elus imeline transformatsiooniaeg, mil küpsevad eneseteostuse vaimsed viljad. Päevarutiin, väikesed armastavad muutused harjumustes, leebed enesearmastust suurendavad tehnikad, õige toitumine, hormoonide toetamine taimedega aitavad naist sellel võimsal küpsuse perioodil. 

Hilisematel aastatel, kuldses eas, on vanusega kaasnev küpsus ja külluslikkus naisele ülimad naudingu allikad, kui seni on elatud iseenda, looduse ja kõige ümbritsevaga kontaktis ja kooskõlas. Elu müsteeriumi mõistmine ja selle aktsepteerimine on suur kingitus. Need, kes on elu soorituse rattas, vajavad kuldses eas naise tarkust, rahu, kohalolu ja armastuse tunnet ning head sõna.

Naise keha tarkus

Igal kevadel imetlen oma aia õitemeres kirsipuud ja olen magusvalusas teadmises, et see müstiline ilu kestab aasta viiekümne kahest nädalast vaid kõige rohkem kaks. Samal hetkel olen teadlik ka sellest, et umbes sama palju aega, need napid kaks nädalat, pakatavad suve lõpus selsamal puul valmis, küpsed magusad viljad. Elu on imeline, ilus ja lihtne.

Igas vanuses on oluline tunda oma kehas ja meeles toimuvaid protsesse ning anda endale aega, rahu ja armastust. Tervis ja õnnetunne on inimese loomulikud seisundid. Õnn on külluse ja armastuse tunne enda sees, mis vaikselt üle ääre vuliseb ja kõiki kastab. Haiguslikud sümptomid on märk sellest, et süsteem on tasakaalust väljas ja vajab tähelepanu.

Naine on loodud selliselt, et ta kogeb ja mõistab looduse seadusi oma keha rütmidena väga selgelt ja võib-olla just sellepärast öeldaksegi, et kõik naised on targad nõiad. Naine teab, et kehal on loomupärane isetervenemise ja isepuhastumise võime ning see väljendub ainevahetusena. Keha on tark, kehaprotsessid toimivad iseenesest ja loomulikult, kui peas toimuv meid segadusse ei aja. Kuidas kuulata oma keha ja mitte seda, mida meel meile ütleb?

Mirjam Hakkaja artiklit loe edasi oktoobrinumbrist lk 16.

Loe edasi ajakirjast

Värske number

Eelmised numbrid
  • banner
  • banner